بیماری‌های زنان

زگیل تناسلی و درمان آن

زگیل تناسلی و درمان آن-min

درمان دارویی

درمان دارویی با توجه به نوع زگیل تناسلی و ناحیه ایجاد شده تجویز می شود . لازم به ذکر است استفاده از داروها حتما باید توسط متخصص زنان و زایمان پس از بررسی های لازم تجویز و مصرف شود.

فریز کردن

فریز کردن یا کرایوتراپی یکی از روش های درمان زگیل تناسلی ناحیه تناسلی خارجی می باشد . این روش درمانی ممکن است طی چند جلسه انجام شود . معمولا فریز کردن به دو صورت مایع و گاز انجام می گردد.

کوتریزاسیون

سوزاندن یا کوتریزاسیون یکی دیگر از روش های درمان این بیماری به شمار می آید . این روش درمان همانطور که از اسم آن پیداست با سوزاندن ضایعه صورت می گیرد و همین امر ممکن است پوست ناحیه مورد نظر پس از درمان به صورت اسکار باقی بماند . سوزاندن زگیل تناسلی کمی با درد همراه است.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از روش های درمان است که به تجربه و تبحر پزشک نیاز دارد و در مواقعی که ضایعه بزرگ باشد از این روش استفاده می شود . استفاده از لیزر به منظور درمان در یک جلسه انجام می گردد.

جراحی

سریعترین روش و آخرین روش درمان جراحی است . زمانی که ضایعه بسیار زیاد باشد در این مواقع بهترین روش درمان جراح می باشد . قبل از انجام جراحی بهتر است ابتدا از ضایعه نمونه برداری صورت گیرد تا پس از بررسی و تشخیص نوع ویروس سپس جراحی صورت گردد . در دختران جوان امکان انجام تست دهانه رحم وجود نخواهد داشت .

 

زگیل تناسلی و درمان آن

زگیل تناسلی و درمان آن

همچنین در وبلاگ دکتر آزاده یوسف نژاد بخوانید:

سرطان رحم

عوامل خطر سرطان رحم

درد در هنگام رابطه جنسی چیست؟

یائسگی زودرس

 

انواع تیپ های زگیل تناسلی

تیپ‌هایی از hpv که روی بافت اندام های جنسی میتونن تاثیر بگذارن حدود 40 تیپ هستن. این 40 ویروس اچ پی وی به دو دسته پرخطر و کم خطر تقسیم میشوند.

پرخطر یعنی باعث تغییرات در بافت نرمال بدن میشوند و آن‌ها را غیر نرمال میکنند که ما بهش میگیم سرطان و کم خطر یعنی باعث این تغییرات نمیشن.

مهمترین تیپهای پرخطر ویروس hpv تیپهای 16 و 18 هستن که مسئول 70% سرطانهای دهانه رحم و 95% سرطانهای مقعد هستن. شایعترین تیپهای پرخطر دیگه: 31 – 33 – 35 – 39 – 45 – 51 – 52 – 52 – 58 – 59 – 68 – 69

مهمترین تیپهای کم خطر ویروس هم تیپهای 6 و 11 هستن که مسئول 90 درصد زگیلهای پوستی در ناحیه تناسلی هستن. اینها تبدیل به سرطان نمیشن اما خب مشکلات زیاد دیگه ای می تونن ایجاد کنند. تیپهای شایع کم خطر دیگه: 40 – 42 – 43 – 44 – 53 – 54 – 61 – 72 – 73 و 81 هستند.

و بعنوان نکته آخر: این تیپها به هیچ وجه به هم تبدیل نمیشن اما معمولا افرادی که به ویروس آلوده شدن بیشتر از یک تیپ رو تو بدنشون دارن.

 

انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع

انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع

درمان زگیل تناسلی در زنان باردار

هیچ درمان قطعی برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد، اما داروهایی هستند که می‌توانند زگیل‌ها را درمان کنند تا دیده نشوند.

تعداد بسیار کمی از این داروها برای استفاده در دوران بارداری تجویز شده اند.

اگر داروهای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده می‌کنید که قبل از بارداری تجویز شده بودند، باید قبل از ادامه استفاده با پزشک خودتون مشوررت کنید.

هرگز برای درمان زگیل‌های تناسلی با داروهای بدون نسخه اقدام نکنید.

دقت داشته باشید این روش‌های درمانی به ویژه برای استفاده در بافت حساس دستگاه تناسلی، می‌توانند منجر به درد و تحریک بیشتر شوند.

اگر تجربه زگیل تناسلی در بارداری را دارید و اندازه آن به قدری هست که به نظر پزشک ممکن است در زایمان تداخل ایجاد کنند ، ممکن است پزشک با نظر خود اونارو را برداره.

این روش ها می تونند شامل عبارات زیر باشند:

انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع ( کرایوتراپی )

جراحی باز ( به روش سنتی بریدن )

درمان زگیل تناسلی با لیزر و سوزاندن.

برای درمان این ویروس می‌توانید به دکتر آزاده یوسف نژاد مراجعه نمایید. برای دریافت نوبت انلاین لطفا به وب سایت آوید کلینیک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *